OZ VEGÁNSKE HODY – vegánstvo, živočíšna výroba, a potrebná zmena

Vegánstvo je spôsob stravovania, ktoré vyraďuje z jedálnička všetky živočíšne výrobky. Vegáni a vegánky tak nejedávajú žiadne mäso, mlieko, vajcia či med. Dôvody rozhodnúť sa pre vegánsku stravu sú najmä etické (utrpenie zvierat), environmentálne (ničenie životného prostredia a prírody) a zdravotné (prevencia ochorení). Vegánstvo tak prináša ľuďom v stravovaní alternatívy, ktoré im umožňujú robiť udržateľné a ohľaduplné rozhodnutia. Vegánska strava oslobodzuje náš jedálniček od utrpenia zvierat, pomáha nám znižovavať dopady nášho stravovania na životné prostredie a spomalovať tak klimatické zmeny. Vyvážená vegánska strava zároveň so sebou nesie aj mnoho zdravotných výhod. Súčasťou vegánstva je aj vyhýbanie sa výrobkom testovaným na zvieratách, koženým a kožušinovým výrobkom, alebo atrakciám, ktoré zahŕňajú týranie a zneužívanie zvierat.

Chov hospodárskych zvierat znamená každoročne množstvo utrpenia a násilnú smrť pre desiatky miliárd hospodárskych zvierat. Zvierat, ktoré cítia bolesť, prežívajú strach, a tak ako všetky živé bytosti, túžia po slobode bez bolesti a utrpenia. Živočíšna výroba zároveň patrí medzi tie najničivejšie priemyselné odvetvia na svete a je jedným z najväčších prispievateľov ku klimatickým zmenám. Vytvára viac skleníkových plynov ako všetká doprava vo svete, je jedným z najväčších znečisťovateľov vody a pôdy, jedným z hlavných hnacích motorov odlesňovania a deštrukcie oceánov, či vymierania živočíšnych druhov. Prechodom na vegánsku stravu dokáže každý jeden človek ušetriť ročne až 1,5 tony emisií skleníkových plynov, ušetriť tisícky litrov vody, päťnásobne znížiť nápor na spotrebu pôdy a odlesňovanie, a zastaviť vymieranie oceánov.

OZ VEGÁNSKE HODY sa už 8 rokov venuje rozvoju vegánskych alternatív na Slovensku a uľahčuje ľuďom rozhodovanie sa pre udržateľné a ohľaduplné stravovanie. Každoročne organizujeme festival Vegánske hody Bratislava, oslavy Vegánskeho dňa, a celoročne prináša mnoho menších podujatí, prednášok a kampaní. Vďaka podpore od ľudí, ako ste práve Vy, máme možnosť dlhodobo a systematicky rozvíjať vegánske alternatívy na Slovensku. Staňte sa súčasťou tejto zmeny a pomôžte nám urobiť toho pre zvieratá a prírodu viac ešte dnes!