Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/5/8/5867d9a0-bd7d-4d69-a5f5-69a676dd326e/veganskehody.sk/web/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 39
Segedínsky guláš s tempehom a s domácou knedľou - Vegánske hody

Segedínsky guláš s tempehom a s domácou knedľou

Plná chuť výživnej kyslej kapusty sa v tomto tradičnom recepte skĺbi s lahodnosťou údeného tempehu. Segedínsky guláš budeme pripravovať s domácou knedľou.

Segedínsky guláš väčšina z nás pozná už od detstva v rôznych prevedeniach, pričom mnohé z nich tomuto skvostnému jedlu naozaj nerobili najlepšie meno. Teraz však všetko napravíme a segedínsky guláš si pripravíme tak, aby sa pre vás z neho stal nezabudnuteľný recept, ktorý si nájde cestu do vašich jedálničkov na veky vekov. V segedínskom guláši sú kľúčovými ingredienciami kyslá kapusta a tempeh. Tempeh nájdete, okrem špecializovaných predajní so zdravou výživou, už aj v niektorých bežných predajniach a reťazcoch (napríklad Kaufland). Tempeh je jednou z najzdravších foriem sóje v kuchyni. Jedná sa o fermentované sójové bôby, ktoré sú pre človeka ľahšie stráviteľné a častokrát sú vhodným riešením aj pre ľudí, ktorí majú inak so strukovinami či sójou tráviace ťažkosti. Bežne ho možno nájsť v surovej podobe s bielou plesňou, alebo v našich končinách aj smažený alebo údený. Na tento recept je najlepšou voľbou údený. Ak však nie je dostupný, môžeme zvoliť aj smažený, prípadne aj surový. Surový tempeh však bude potrebné najprv nakrájať na kocky a sprudka opražiť na rozpálenom oleji do zlatohneda a až potom použiť v recepte. Druhou hlavnou prísadou je kyslá kapusta. Najlepšie je zvoliť kapustu priamo z trhu, ktorá neprešla pasterizáciou a ostali v nej zachované všetky prospešné bakteriálne kultúry. Ak však túto možnosť nemáte, kyslú kapustu si môžete prirpaviť aj sami v domácich podmienkach, prípadne zvoliť kapustu zo supermarketu. Potrebujeme však kapustu, ktorá bude dostatočne kyslá, čo si viete najepšie overiť pri nakupovaní na trhu. Ak túto možnosť máte, rozhodne ju odporúčame využiť. Kapusta bude tvoriť nosnú chuť segedínskeho guláša a neradno jej výber podceňovať. Segedínsky guláš sa tradične podáva s parenou knedľou, ktorú si v tomto recepte pripravíme doma. Môžeme samozrejme použiť aj knedľu kupovanú. Dobrú chuť!

Potrebujeme:

  • 1kg kvalitnej kyslej kapusty
  • 750g údeného tempehu
  • 1 pl mletej červenej papriky
  • 10 ks nového korenia celého
  • čierne korenie mleté
  • 1 malý paradajkový pretlak
  • 2 cibule
  • 6 strúčikov cesnaku
  • 1 čl drvenej rasce
  • 4 ks bobkového listu
  • 500g polohrubej múky
  • ½ kocky droždia
  • 300 ml vlažného rastlinného mlieka
  • 1 čl soli
  • 1 čl cukru
  • olivový olej extra panenský
  • 200 ml rastlinnej smotany na varenie, ideálne sójovej

Postup prípravy:

  1. Vo veľkej miske zmiešame 50ml vlažného rastlinného mlieka s rozdrobeným droždím, cukrom a 1 pl múky. Jemne premiešame, zakryjeme kuchynskou utierkou a necháme 10 minút pracovať, kým nám nevznikne kvások.
  2. Kvások vmiešame do múky, pridáme rastlinné mlieko a počas približne 10 minút miesenia vypracujeme na nelepivé cesto. To následne necháme v zakrytej miske kysnúť približne 40-60 minút, až do zdvojnásobenia objemu.
  3. Cesto opäť krátko premiesime a necháme ešte 5-10 minút pracovať zakryté na doske. Následne ho vložíme do vymasteného parného hrnca, kde ho necháme pariť sa 20-25 minút.
  4. Tempeh nakrájame na približne 1 cm kocky a odložíme bokom. Z kapusty vyžmýkame vodu do misky a tiež nakrájame na 1 cm kocky.
  5. V hlbokom hrnci rozpálime hladinku oleja, na ktorej do sklovita opražíme nadrobno nakrájanú cibuľu a cesnak. Tie následne poprášime sladkou paprikou, drvenou rascou, prudko premiešame a zarestujeme paradajkový pretlak. Krátko restujeme a rýchlo pridáme kapustu a restujeme ďalších 3-5 minút.
  6. Pridáme tempeh, nové korenie, bobkový list, čierne korenie a podľa potreby dosolíme. Podlejeme trochou vody, necháme zovrieť a dusíme približne 40-60 minút, až kým kapusta nezmäkne. Priebežne kontrolujeme a podľa potreby podlievame vodou.
  7. Po zmäknutí kapusty pridáme rastlinnú smotanu a necháme pár minút prejsť varom. Na záver dosolíme a dokoreníme podľa potreby a dolejeme odloženú vodu z kapusty, rýchlo prevrieme a odstavíme z plameňa.
  8. Podávame s čerstvou knedľou.

Segedínsky guláš môžeme ešte niekoľko dní skladovať v chladničke prípadne aj zamraziť.

Dobrú chuť!

Ak sa Vám recept páčil, zvážte prosim podporu našich aktivít.
[button color=“red“ size=“large“ align=“center“ link=“https://veganskehody.darujme.sk/787/“]PODPORIŤ[/button]

ZDIEĽAŤ